понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają role ogrodzenia, niemniej często służą tez za ozdobę. Najczęściej takie sztacheta Winylowe z Imielina stawia się w słonecznych miejscach, gdzie szybko rosną oraz mocno gęstnieją. Sporo czaru maja również takie rosnące ploty, które prowadza poprzez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek albo kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazy, a rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer wzdłuż takiego parkanu wycisza a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie są w skwerze, a także nasze preferencje oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same wzrastają, nierzadko tez ekspansywnie kwitną, ale chcą także dużo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe sztacheta Winylowe zdołają być nadzwyczaj smukłe, chociaż wypada je cyklicznie przycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, gdyż takie plot zakłada się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•błyskawicznie kiełkuje,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta plastikowe stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий