пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic tak nie uwydatni linii trawnika albo kwietnika jak małe żywe plot.

Bardzo wysokie, albowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w razie potrzeby zacienia okoliczne domy a także ulice. Aby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto daje orzeszki. Jeśli chcemy ażeby nasze zielone ogrodzenie było nadzwyczaj wybujałe zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, że kiedy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie bardzo trudne.

Nic wyraźnie nie uwydatni krawędzi trawy lub rabaty jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty czasami nie potrafią dobrze rosnąc w wskazanych grządkach, małe drzewa potrafią utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach lub osłonią gołe wycinki gleby. Ślicznie ukształtowany niewielki żywopłot sam notabene robi za dekoracje ogrodu. Na zielone parkany przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna jedynie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niewysokie bądź postawne zielone ogrodzenia można uzyskać z roślin zimozielonych.

Niestety, rośliny z tej klasy bywają o wiele droższe aniżeli krzewy liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje cień cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, natomiast jego metamorfozę Fastigiata Robusta można pościć pojedynczo.Powinien się prędko dojrzewał tudzież uratuje filarowy zarys.

O ile wasz zakątek jest bardzo zacieniony, warto aby żywy palisada rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre spośród cienioznośnych modeli maja klasy o jasnych ewentualnie pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr szablonowy Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są najbardziej rażące w słońcu, wszak nawet w chłodzie korona drzewa ostają wcale jasne, bez mała oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий