среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślipiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, łatwej obróbce a także stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub wstępnie ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastiku z Trzebnic na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa skał na ogrodzenie PVC na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wtedy przeróżne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można też siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z Winylu używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na plotki PVC na plot i furtę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz plot z PCV na plot i bramkę ogrodzeniowa buduje się z głazów różnorodnego zarysu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kafli o nieproporcjonalnych zarysach, należy je właściwie łączyć tzn. tak, tak aby kształt każdego następnego integrował się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z plastyku z Wołomina z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur migiem niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają także mchem a także wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, żeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий